Ruda Śląska – miasto patchworkowe

Ruda_Slaska_nieruchomosci_Opal

[Na fotografii jeden z familoków po robotniczych w Rudzie Śląskiej. Budynek czteropiętrowy, z czerwonej cegły z oknami z czerwonymi lub zielonymi ramami. Na dole pod zdjęciem jasnoszary prostokąt z ozdobnym, czarnym napisem: Ruda – miasto cynku i stali. Zdjęcie pochodzi z serwisu zdjęć komercyjnych Pixabay]

O Rudzie Śląskiej mówiło się już w średniowieczu, wówczas była to wieś o obszarze 1220 ha. O obecnym kształcie miasta zadecydowało przyłączenie do niego odrębnych tworów: Nowego Bytomia,  Orzegowa, Goduli, Hebzia, Bielszowic, Bykowiny, Wirka, Halemby, Kochłowic i najnowszej dzielnicy –Czarnego Lasu.  Centrum administracyjne (instytucje publiczne, urząd miasta) mieści się w dzielnicy Nowy Bytom, centrum handlowo-usługowe w dzielnicy Wirek.

Ruda Śląska znajduje się w centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, graniczy z: Zabrzem, Bytomiem, Świętochłowicami, Chorzowem, Katowicami, Mikołowem, Paniówkami.

Przedsiębiorco – zainwestuj w Rudzie!

Ruda Śląska jest świetnie skomunikowana ze wszystkimi miastami Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, a dzięki drodze wojewódzkiej 925 z Rybnickim Okręgiem Węglowym. Ważny węzeł komunikacyjny – Lotnisko Katowice-Pyrzowice znajduje się w odległości ok. 30 km. Południowe dzielnice Rudy Śląskiej są skomunikowane z miastami ościennymi autostradą A4, a północne Drogową Trasą Średnicową.

Ze względu na swoje położenie oraz ciekawą historię (miasto patchworkowe), Ruda Śląska przyciąga inwestorów z kraju i zagranicy. Działania inwestycyjne małych i średnich przedsiębiorstw wspiera Rudzka Agencja Rozwoju Inwestor, Rudzki Inkubator Przedsiębiorczości, Cech Rzemiosł Przedsiębiorczości. Na terenie Rudy i Świętochłowic działa Śląski Park Przemysłowy, obejmujący tereny inwestycyjne, położone wzdłuż DTŚ.

Co warto zobaczyć w mieście stali i cynku?

Jak wskazuje nazwa miasta, Ruda Śląska pełniła rolę prężnego centrum przemysłowego na Śląsku. Do dziś na terenie miasta można zobaczyć piec hutniczy pozostały po dawnej Hucie Pokój czy Szyb Wanda przy Kopalni KWK Pokój. Jeśli mowa o kopalni, koniecznie wybierzcie się do zabytkowego osiedla robotniczego Kaufhaus, powstałe dla pracowników Huty Pokój. Kto z Was wie, dlaczego kamienice mają czerwone ramy okienne? Z pewnością  warto zwiedzić dawny pałac Karola Goduli (o nim później) w Szombierkach, obecnie obiekt zajmuje szkoła podstawowa i przedszkole. Ciekawym obiektem jest również Wodna Wieża w dzielnicy Nowy Bytom – modernistyczna konstrukcja z ceglaną elewacją. Obiekt do dziś stoi nieużywany, być może ktoś z Państwa ma pomysł jak przywrócić go do życia? Imponujące wrażenie robią kościoły – św. Pawła, św. Trójcy, Sanktuarium św. Józefa, kościół św. Barbary czy kościół św. Wawrzyńca.

Jednym z bardziej współczesnych miejsc, w jakie warto się udać będąc w Rudzie Śląskiej, to Muzeum PRL-u. Tam zatrzymał się czas — oprócz imponującej wystawy można udać się do kina Uciecha i obejrzeć film z tamtych lat. Jeśli poczujecie ochotę na coś słodkiego,  skorzystajcie z najlepszej lodziarni w mieście — Lodziarni Wieczorek. Nic nie przebije smaku domowych lodów. Spragnionym adrenaliny polecamy zjeżdżalnie w rudzkim aquaparku – Aquadrom.

 

Karol Godula – szaleniec czy geniusz?

O Rudzie Śląskiej nie można mówić, nie przybliżając postaci Karola Goduli, która wrosła w historię miasta, stając się jedną z najbardziej inspirujących legend. Karol Godula (Diabeł z Rudy, Król Cynku i Stali) był śląskim przedsiębiorcą na przełomie XVIII i XIX wieku. Radził sobie tak dobrze, że szybko dorobił się niebagatelnej sumy pieniędzy i pałacu w Szombierkach. Ludzie zarzucali mu konszachty z samym diabłem, biorąc pod uwagę jak szybko udało mu się rozwinąć hutę cynku i stali. Jego ekscentryczny sposób bycia i nieurodziwa aparycja również były powodami do plotek. Godula nigdy się nie ożenił, a cały swój majątek zapisał młodziutkiej Joasi, która jako jedyna zamiast się z niego wyśmiewać, zebrała mu bukiet polnych kwiatów. Postać Karola Goduli do dziś inspiruje pisarzy, artystów, scenografów.  Poniżej przykład realizacji jednej z wersji legendy o Karolu Goduli – Golem Godula – w wykonaniu  aktorów Teatru HoM:

Mamy nadzieję, że udało nam się zachęcić Państwa do inwestycji w Rudzie Śląskiej. Chcielibyśmy przedstawić Państwu kilka propozycji do rozważenia:

Jeśli szukają Państwo terenów pod inwestycje, magazynów, placów składowych

Jeśli szukają Państwo biur do wynajęcia

Jeśli szukają Państwo noclegu grupowego dla Pracowników

Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt z Działem Nieruchomości

Reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.